Czym jest RPG?

RPG

Skrót ‘RPG’ pochodzi od angielskich słów ‘Role-Play Game’, w dosłownym tłumaczeniu oznaczających „grę z odgrywaniem ról”. W polskiej terminologii używa się sformułowania „gry fabularne”, lecz równie często można spotkać się ze zwrotami takimi jak: ‘erpegi’ lub ‘rolpleje’. RPG-i powstały w latach 70. ubiegłego stulecia w USA.

Można powiedzieć, że jest to specyficzny rodzaj prywatnego „teatru”, gdzie aktorami są Gracze, a reżyserem całej rozgrywki – Mistrz Gry. Scenariusz ma budowę otwartą, z jedynie zaznaczoną szkicem konstrukcją przygody. Gracze wcielają się w role fikcyjnych, wymyślonych przez siebie bohaterów i sterują dowolnie ich poczynaniami.

Grę postaci ogranicza jedynie konwencja świata i czasem prawa fizyki (nagminnie naginane dzięki pierwiastkom magicznym).

By rozpocząć zabawę w RPG, potrzebujesz: karty postaci stworzonej w odpowiednim systemie gry, w której jest opisywany bohater ze wszystkimi swoimi cechami i atrybutami oraz historią, a także kości – wprowadzają element losowy, określając stopień powodzenia akcji. Te najpopularniejsze to sześcio- i dziesięciościenne (k6, k10), lecz oprócz nich używane są także takie jak k4, k8, k12, k20 i ewentualnie dwóch k10 dla określania wyników z zakresu od 1 do 100.

PBEM

Z angielskiego ‘Play By E-Mail’ czyli rozgrywka prowadzona przy użyciu wiadomości e-mail na linii Gracz-Mistrz Gry. Prototyp dzisiejszych rozgrywek RPG w sieci, dzisiaj już właściwie zanikł, wyparty przez nowe formy gry, które rozwinęły się na bazie PBEM-ów właśnie.

Rozgrywki odbywały się na skrzynkach pocztowych i polegały na wymianie informacji o stanie gry i posunięciach postaci oraz konsekwencjach tych posunięć na linii Gracze-Mistrz Gry poprzez e-maile. PBEM-y szczyt swej popularności osiągnęły w czasach, gdy na rynku pojawił się DragonBall – wiele przygód tworzono w realiach świata zaczerpniętego z anime.

Trudno jednak rozegrać naprawdę interesującą i emocjonującą walkę między postaciami, gdy na odpowiedź MG i Gracza czeka się nawet kilka dni (czy tygodni). Rozpoczęto przenoszenie sekwencji rozgrywek na czaty (Polchat.pl, Onet.pl, WP.pl oraz IRC-e), by zwiększyć tempo i uatrakcyjnić PBEM-y.

Z czasem coraz większa część rozgrywki toczyła się w specjalnie utworzonych do tego celu pokojach czatowych. Zaczynamy wtedy mówić o narodzinach PBCH.

PBCH

Z angielskiego ‘Play By Chat’, czyli jeden z dwóch nowatorskich systemów rozgrywek on-line w czasie zbliżonym do rzeczywistego, odbywających się na czatach (Polchat.pl, Onet.pl, WP.pl, IRC-e etc.).

Paradoksalnie bardzo popularna forma RPG, umożliwiająca grę w jednym czasie z wieloma Graczami i oferująca bardzo wysoki poziom interakcji między postaciami, w porównaniu do PBEM-ów czy PBF-ów.

Gry czatowe to jeden z dwóch nowatorskich systemów rozgrywek on-line w czasie zbliżonym do rzeczywistego, co oznacza, że zazwyczaj 24h w rzeczywistości odpowiadają 24h w grze – nie jest to jednak reguła, gdyż czas może być modyfikowany dowolnie przez MG. MG na czacie najczęściej mają prawa operatora i mogą wyrzucać z pokoju osoby zakłócające spokój. Mechanika ograniczona do minimum obsługiwana jest przez tzw. boty, czyli roboty stawiane na pokojach, które generują rzuty kośćmi według specjalnych kodów.

Gra na czacie rządzi się swoimi własnymi, odrębnymi całkowicie od innych typów RPG, a dotyczącymi zapisu zdarzeń (cudzysłowy, nawiasy trójkątne lub kwadratowe, etc.). Tekstowa forma gry zmusza do precyzji języka i obrazowości opisów, które umożliwiają wysoki poziom interakcji z postaciami innych Graczy i ciekawą rozgrywkę. Nie zawsze gra musi mieć konkretny scenariusz, często jest to zwykłe „siedzenie postaciami w karczmie”, co później może się rozwinąć w minisesję lub osobne wątki.

Najciekawsze PBCH, o najlepiej rozwiniętej fabule istnieją przy zorganizowanych grupach Graczy, czyli tzw. klanach, zakonach lub bractwach miłośników fantastyki i RPG.

PBF

Z angielskiego ‘Play By Forum’. Drugi nowatorski sposób prowadzenia rozgrywek on-line (obok PBCH), tym razem za pośrednictwem forum internetowego. Inaczej: gra forumowa.

Tempo prowadzenia scenariusza gry jest względne i zależy głównie od częstotliwości odwiedzania portalu przez Graczy i Mistrza Gry. Zdarzają się w sieci bardzo skomplikowane PBF-y, gdzie gracz jest zmuszony w jednym poście do rozrysowania i rozplanowania np. planu oblężenia miasta. W takim przypadku okres między jednym a drugim postem, w bardzo powoli toczących się PBF-ach, może sięgać kilku miesięcy. Najczęściej jednak idzie to znacznie szybciej.

Podobnie jak PBCH, najprężniej PBF-y działają na forach zrzeszeń miłośników RPG.